top of page

Poznaj najczęstsze choroby trawników po zimie. Podpowiemy Ci jak się z nimi uporać!

Zaktualizowano: 9 kwi

Topniejący śnieg może odkryć przed nami nie najlepszą kondycję naszego trawnika. Zimy bywają różne, są dni kiedy temperatura spada mocno poniżej zera, a ziemia przykryta jest grubą warstwą śniegu. Zdarzają się też dni, kiedy temperatura powietrza rośnie powyżej zera. Takie spadki i wzrosty temperatur niestety mają wpływ na nasz trawnik. Zazwyczaj nie taki jakiego byśmy oczekiwali.Co najczęściej atakuje nasz trawnik po zimie?


Grzyby. Zima nie jest najłaskawszą porą roku, pod względem infekcji dla naszego trawnika. Chłód, mróz, śnieg, roztopy, wszystko to lubi się powtarzać podczas jednego sezonu zimowego. Taka sinusoida nie wpływa dobrze na kondycję darni. Tworzą się sprzyjające warunki do powstawania różnych infekcji. Niestety nie mamy wpływu na pogodę, możemy tylko przygotować nasz trawnik do sezonu zimowego, a następnie zadbać o niego wczesną wiosną. To tyle i aż tyle.


Jedną z najczęściej występujących chorób jest pleśń śniegowa. Najczęściej występuje niedługo po stopnieniu śniegu, zazwyczaj w tych miejscach, gdzie śnieg pozostał najdłużej. Pod śniegiem tworzą się sprzyjające warunki do rozwoju grzybów - jest chłodno i mokro. Pleśń śniegową można poznać po pojawiających się na trawniku plamach, w kolorze od białego po jasnobrązowy. Początkowo są one wielkości ok. 5 cm, jednak szybko rosną i mogą się łączyć, tworząc duże plamy.


Kolejną chorobą powodowaną przez grzyby jest pałecznica traw. Zwarta pokrywa śnieżna powoduje sprzyjające warunki w jej powstawaniu, a jej zaleganie jest dodatkowym obciążeniem na niezamarzniętym podłożu. Infekcję możemy rozpoznać po posklejanych liściach traw, które tworzą szare plamy. Trawa wygląda tak, jakby miała papierową strukturę, jest zgniła i sucha.


Ostatnią najczęściej występującą chorobą traw po okresie zimowym jest plamistość liści. Warunki sprzyjające rozwojowi tej infekcji, to zbyt duża ilość azotu, a za mała potasu. Jak przy większości chorób wywołanych przez grzyby, ich rozwojowi sprzyja mała ilość słońca i duża wilgotność powietrza. Można ją poznać po drobnych ciemnobrązowych plamkach pojawiających się na źdźbłach. Początkowo są małe, później się zwiększają, a ich środki z czasem żółkną i obumierają.

Jak uporać się z grzybami jeśli już pojawią się na naszym trawniku po zimie?


Stosując właściwy środek grzybobójczy możemy pozbyć się infekcji spowodowanej przez grzyby. Po tym zabiegu musimy zadbać o poprawę kondycji darni, najlepiej ustalając odpowiedni harmonogram pielęgnacji i nawożenia, tak aby przez cały rok zapewnić optymalny dostęp do potrzebnych składników odżywczych.


Zima może przysporzyć kłopotu naszemu trawnikowi. Jeśli tylko odpowiednio zadbamy o naszą trawę wiosną problemy te znikną, będziemy mogli cieszyć się zdrowym i ładnie wyglądającym trawnikiem.


Szukasz fachowca który zajmie się Twoim trawnikiem? W Czas na Trawnik dysponujemy profesjonalnym sprzętem oraz wieloletnim doświadczeniem. Oferujemy również kompleksowe przygotowanie podłoża, zakładanie trawnika jak również montaż systemu nawadniającego i realizację ogrodów bezobsługowych. Skontaktuj się z nami!0 komentarzy

Comments


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page