top of page

Niezbędne narzędzia przy zakładaniu trawnika: siewnik do nawozu i siewnik do nasion.

Siewnik do nawozu i siewnik do trawy - czy naprawdę są niezbędne podczas zakładania i pielęgnacji trawnika? Może wystarczy staranne rozsypywanie ręczne, takie jak niegdyś przy obsiewaniu pola ziarnem. Czy można pominąć te narzędzia w realizacji nowej murawy?
Wzrost nasion i barwa trawy


Równomierny wzrost i wybarwienie trawnika bez użycia siewników jest nie do osiągnięcia. Jeśli naszym celem jest gęsta i jednakowa, na całej swojej powierzchni, darń musimy wykorzystać te narzędzia. Ręczny siew pozostawi po sobie wiele pustych przestrzeni oraz miejsca gdzie trawy będzie wręcz za dużo.


A może ważniejszy jest siewnik nasion, zaś nawóz rozsypie się ręcznie? Niestety to nic nie da. Równomierny wzrost trawy to tylko połowa sukcesu. Teraz zastępuje kluczowy moment w utrzymaniu darni, a mianowicie systematyczna pielęgnacja. Do pielęgnacji wlicza się kilkukrotne nawożenie trawnika w ciągu roku. Po każdym nawożeniu trawnik dostaje nowej energii, intensywnie się wybarwia i zagęszcza. Jest to na tyle widoczna zmiana, że nierównomierne dawkowanie nawozu powoduje powstawanie placów mocniej i słabiej zazielenionego trawnika. Jeśli nie chcemy trawnika w barwach moro zalecamy stosowanie siewnika! Jeśli nie czujesz się pewnie w doborze intensywności nawożenia oraz rodzaju nawozu skorzystaj z naszych usług pielęgnacji trawnika.


Rozsypywanie nawozu na trawnik. Gęsty zielony trawnik. Nawożenie trawnika.
Odpowiedni dobór siewnika i właściwe użytkowanie


Przy wysiewie nasion oraz nawozu istotny jest umiar. Zbyt gęsty obsiew nie jest dobrym rozwiązaniem. Każde nowe źdźbło musi mieć przestrzeń by się ukorzenić i rozkrzewiać. Zbyt gęsty siew osłabi siewki przez co podczas koszenia będą wyrywane, nie skracane.


Zbyt duża dawka nawozu może zakłócić optymalny poziom mikro- i makro- składników w glebie przez co trawnik stanie się podatny na warunki środowiska, choroby i szkodniki. Zbyt duża ilość azotu w glebie opóźni przejście w stan zimowego spoczynku. Trawa tuż przed zimą będzie wciąż intensywnie rosnąć i nie skoszona jest bardzo podatna na choroby grzybowe.


Siewnik należy zatem dobrać do sposobu użytkowania, a co najważniejsze używać zgodnie ze sztuką ogrodniczą.


Jeśli Chcesz właściwe założyć trawnik lub przeprowadzić pielęgnację, w Czas na Trawnik polecamy się w tej kwestii! Posiadamy odpowiedni sprzęt, wiedzę oraz doświadczenie w doborze i dawkowaniu nasion oraz nawozów.
Gęsty zielony trawni z siewu. Nowy trawnik z siewu. Zielona murawa. Zielona darń.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page