top of page

Niezbędne narzędzia przy zakładaniu trawnika: glebogryzarka.


Zdrowy trawnik wyrośnie tylko na dobrym podłożu. Dlatego przed obsianiem lub rozłożeniem rolki musimy zrobić wszystko by właściwie ją przygotować. Urządzeniem bez wątpienia niezbędnym okazuje się glebogryzarka. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Co daje nam glebogryzarka


Podłoże pod trawnik trafia się różne. Na niektórych działkach jest to czysta gleba o tych samych właściwościach na całej powierzchni. Innym razem gleba staje się prawdziwą kopalnią skarbów. Niestety znaleziskami są zwykle kamienie, gałęzie, plastiki, kapsle, szkło i wiele wiele innych rzeczy, które nigdy nie powinny się w niej znaleźć. Jak w prosty sposób pozbyć się zanieczyszczeń? Na pomoc przychodzi glebogryzarka separacyjna. Urządzenie to z łatwością separuje ziemię od śmieci.


W ogrodach wyróżniamy różne podłoża. Najczęściej trafiają się gleby gliniaste, piaszczyste i ilaste. Rzadko istniejące podłoże jest wystarczająco przepuszczalne bądź wystarczająco magazynuje wodę i składniki mineralne. Wtenczas grunt należy wymieszać z piaskiem, torfem lub ciężką glebą w zależności od potrzeb. Glebogryzarka dzięki pracy do 20cm w głąb gruntu z łatwością miesza warstwy nawiezionej gleby. Głębokość ta jest wystarczająca dla trawników które ukorzeniają się zwykle na głębokości do 15cm.


Struktura gleby to ważna kwestia podczas ukorzeniania się siewek i trawy z rolki. Rozluźniona gleba łatwiej przyjmuje nawozy, umożliwia wymianę gazową oraz wchłania wodę. Twarda zbita powierzchnia powoduje spływ powierzchniowy zarówno wody jak i nasion, które nie zdążyły się jeszcze ukorzenić. Spulchniona gleba łatwo poddaje się plantowaniu dzięki czemu możemy szybko uzyskać płaską powierzchnię pod trawnik.


Glebogryzarka, a wielkość ogrodu


W wielkopowierzchniowych i średnich ogrodach dobrze sprawdza się glebogryzarka separacyjna podłączona do minitraktora. Takie urządzenie wykona swoją pracę szybko i dokładnie. Większa moc urządzenia sprawia, że mieszanie się gleby odbywa się bardzo efektywnie.

W ogrodach o niewielkim metrażu oraz ogrodach gdzie nie ma możliwości wprowadzenia większego sprzętu pomocna jest ręczna glebogryzarka spalinowa.
Właśnie planujesz założenie trawnika? Nie zapomnij by użyć glebogryzarki, a trawnik z pewnością odwdzięczy się gęstością i soczystą zielenią. W Czas na Trawnik dysponujemy sprzętem tego typu. Oferujemy kompleksowe przygotowanie podłoża, zakładanie trawnika jak również montaż systemu nawadniającego i realizację ogrodów bezobsługowych. Skontaktuj się z nami!Comments


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page