top of page

Wertykulacja trawnika. Zabieg pielęgnacyjny, który podrasuje nawet najbardziej zaniedbaną murawę!


Wertykulator - urządzenie przypominające kosiarkę robi niezły bałagan na trawniku i to mu pomaga! Jak działa wertykulator? Jak trawnik wygląda przed i po? Kiedy i jak często należy wykonać wertykulację trawnika?
Wertykulacja – co to za zabieg?


Nie zadaliśmy pytania czy wertykulacja jest niezbędna bo odpowiedz jest jedna – jest konieczna jeśli chcemy prawidłowo zadbać o nasz trawnik. Wertykulacja powoduje dotlenienie gleby, zagęszczenie darni oraz oczyszczenie z materiału zgromadzonego w poprzednim sezonie.


Noże wertykulatora wykonują płytkie liniowe nacięcia gleby co sprawia, że wszelkie zmagazynowane przy gruncie ścięte źdźbła, liście, patyki, a nawet mech zostają wygrabione z trawnika. A co z korzeniami traw? Przecież też trafiły pod noże wertykulatora? Uwierzcie, trawa lubi ten zabieg. Nacięcie korzeni inicjuje rozkrzewianie w efekcie powstają nowe źdźbła, a trawnik gęstnieje.


Trawnik przed i po wertykulacji


Wertykulacja to same zalety, a zatem możemy oczekiwać, że po zabiegu trawnik od razu będzie wyglądał lepiej. Przecież właśnie oczyściliśmy go ze śmieci. Nic bardziej mylnego! Zaraz po zabiegu pierwsze co widzimy to ogrom wyschniętej materii wymieszanej z mchem. Po zgrabieniu i zutylizowaniu nie ukaże nam się piękny zielony trawnik tylko liczne ślady nacięć i ubytki po mchu - trawnik wygląda gorzej niż jeszcze chwilę temu! Uspokajamy - jest to całkiem normalne i ten etap należy przeczekać. Po wertykulacji oraz niezbędnym nawiezieniu trawnika i dosiewie nasion darń regeneruje się błyskawicznie.

Wertykulacja – kiedy wykonywać, jak i jak często?


Wertykulację najlepiej przeprowadza się wiosną po pierwszym lub drugim koszeniu gdy trawa rozbudza się do wzrostu. Letnie wertykulowanie zbyt mocno osłabia darń. Drugim zalecanym terminem jest jesień. Najlepszym okresem na zabieg jest zwykle przełom marca i kwietnia oraz cały kwiecień. Zabieg wertykulacji przeprowadza się rokrocznie za wyjątkiem pierwszego roku po założeniu trawnika. Nacinanie świeżej nie ukorzenionej darni może przynieść więcej szkód niż pożytku.


Przed wertykulacją ścinamy trawnik. Głębokość wertykulacji określa się na podstawie kondycji murawy. W celu usunięcia jak największej ilości śmieci zabieg wykonuje się metodą krzyżową. Po nacięciu i przegrabieniu, trawnik należy nawieźć nawozem wczesnowiosennym dobranym do potrzeb trawnika. Ostatni etap to podlanie darni. Teraz pozostaje czekać na efekty zabiegu, które ukażą się niebawem!
Nie stosowałeś wertykulacji? Nigdy nie jest za późno! Skontaktuj się z nami w celu ustalenia potrzeb Twojej murawy oraz rezerwacji terminu. Zapraszamy na stronę Czas na trawnik!
Comentarios


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page