top of page

Trawnik od nowa czy trawnik do naprawy? Na co się zdecydować?


Twój trawnik stanowczo potrzebuje zmiany. Nie równy wzrost i barwa trawy, a do tego puste place, które tylko czekają na atak chwastów - trzeba działać szybko! Tylko czy wystarczą zabiegi regeneracyjne by przywrócić świetność murawie, a może jest już za późno i trawnik należy założyć do nowa? Doradzamy!
Geneza problemu z trawnikiem


Na początek należy przeanalizować historię tego, jak kształtował się trawnik przez najbliższe lata. Jeśli problemy z wyglądem i jakością trawy trwają od początku założenia trawnika najprawdopodobniej co najmniej jeden z fundamentalnych etapów został niewłaściwie wykonany lub całkowicie pominięty. Brak badań glebowych, nieodpowiednie podłoże, niewłaściwie dobrana mieszanka traw lub niedostosowane do warunków glebowych nawadnianie to najczęstsze powody nieudanej realizacji trawnika.


W takiej sytuacji należy zlokalizować źródło problemu, a następnie wykonać dane etapy właściwie. Błędy przy zakładaniu trawnika w większości wiążą się z koniecznością założenia go od nowa.


Zdarza się czasem, że trawnik, niegdyś w będący w najlepszej kondycji, zaczyna żółknąć i traci swój blask. Opanowują go chwasty i staje się daleki od pierwotnego wyglądu. Oznacza to, że najprawdopodobniej został wykonany właściwie ale zaczyna mu czegoś brakować, jest niewłaściwie pielęgnowany lub zaatakowały go grzyby bądź szkodniki.


Trawnik wymaga stałej opieki. Nieustannie musimy dostarczać mu niezbędnych substancji, mikro- i makroskładników, a co najważniejsze wody. Wszystko to musi być podane we właściwym czasie i w odpowiedniej litości. Gleba przenawożona i przelana również negatywnie wpłynie na jakość trawy. Nawożenie i podlewanie to nie jedyne zabiegi ważne w utrzymaniu trawnika. Brak zabiegów wertykulacji i areacji wpływa na pojawianie się mchu oraz patogenów. Nie nacinana darń nie zagęszcza, a w pustych przestrzeniach rozwijają się chwasty i gromadzą resztki organiczne. Tak osłabiona murawa z łatwością wyniszczana jest przez larwy i inne szkodniki.


W tym przypadku najważniejsze jest poznanie potrzeb murawy oraz zaproponowanie odpowiednich zabiegów, które wzmocnią i zagęszczą trawnik. Dodatkowe nawożenie, dosiew mieszanki regenerującej, odchwaszczanie, piaskowanie, aeracja i wertykulacja lub montaż nawodnienia - wszystkie te zabiegi mogą przywrócić piękno Twojego trawnika.


Trawnik na działce rekreacyjnej. Zielona gęsta darń. Źdźbła trawy.
Silne zachwaszczenie trawnika - perz właściwy, mniszek lekarski, koniczyna biała itd.


Chwasty doszczętnie zmieniają wygląd trawnika. Przyczyn takiego stanu może być kilka między innymi podłoże zawierające liczne nasiona chwastów, sąsiedztwo zaniedbanego trawnika lub łąki, z której poprzez wiatr przenoszone są nasiona jak również zła kondycja trawnika powodująca postawanie ubytków darni. W takich miejscach chętnie ukorzeniają się chwasty.


Chwasty bardzo sprytnie przystosowały się do warunków panujących w trawnikowym środowisku. W szczególności do częstego i niskiego koszenia - poprzez wytwarzanie niskich rozet liści i króciutkich łodyg zaradnie unikają noży kosiarki. Nie naruszone szybko ponownie zakwitają i rozsiewają nasiona.


Usuwanie mechaniczne chwastów to bardzo ciężka i nie równa walka. W przypadku dużych trawników, których nie jesteśmy w stanie uratować "ręcznie" oraz trawników bardzo zarośniętych chwastami zalecamy zastosowanie herbicydu selektywnego. Preparat pozbędzie się jedynie roślin dwuliściennych ( takich jak mniszek, koniczyna, babka) pozostawiając wszystkie trawy. Zabiegiem pomocnym przy odchwaszczaniu jest wertykulacja. Nie niszczy wszystkich chwastów ale w większości osłabia.


Perz właściwy - trudna do usunięcia roślina, która bardzo intensywnie rozmnaża się podziemnymi kłączami i wykazuje duże zdolności regeneracyjne. Perz jest trawą, dlatego nie zadziała w tym przypadku wyżej wspomniany herbicyd selektywny. Przy małym zachwaszczeniu staranne, cierpliwe i regularne pielenie może polepszyć wygląd trawnika. Jednak jeśli trawnik jest intensywnie zaatakowany skuteczny będzie jedynie herbicyd totalny. Wiąże się to z koniecznością ponownego wysiewu trawnika, ponieważ preparat niszczy wszystkie trawy i rośliny dwuliścienne.

Kretowiska w trawniku - co teraz?


Jeśli właśnie założyłeś nowy trawnik i nagle zadomowił się w im kret, niestety mamy złą wiadomość. Tylko montaż siatki na krety jest w stanie wyeliminować problem na dobre. Montaż wiąże się z koniecznością zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi lub darni. Dźwiękowe i zapachowe straszaki czy karbid to tylko doraźne sposoby na chwilowe spłoszenie lecz niestety nie na przepędzenie szkodnika. Jeśli waśnie planujesz założenie nowego trawnika szczerze polecamy montaż siatki!


Kret w ogrodzie. Kretowisko na trawniku. Zniszczona murawa.
Instalacja systemu nawadniania w starym trawniku


Jeśli właśnie zakładasz trawnik, bardzo dobrą decyzją jest wykonanie instalacji nawadniania za tzw. jednym zamachem podczas wykonywania prac ziemnych. A co jeśli jesteś zadowolony z ze swojej murawy ale chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze i sprawić by proces podlewania był bardziej wydajny. A zatem planujesz montaż systemu nawadniania na istniejącej murawie. System nawadniający również można montować na założonych trawnikach. Cały proces instalacji przebiega jednak dłużej ze względu na konieczność darniowania pasów pod wykopy liniowe, ograniczenie przestrzeni pracy, konieczność utrzymania czystości i minimalizowania ubytków oraz ponowne zadarniane wykopów. Miejsca cięcia traw, obsypuje się odpowiednią mieszanką nasion, które z czasem wypełnią puste przestrzenie i scalą trawnik.Niezależnie czy konieczna będzie wymiana trawnika lub regeneracja starego w Czas na Trawnik służymy pomocą oraz oferujemy kompleksowe rozwiązania.


Comments


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page