top of page

Planujesz trawnik na wiosnę? Kilka prac warto przeprowadzić już jesienią. Dowiedz się jakie!


Koniec sezonu zbliża się wielkimi krokami, dlatego założenie nowego trawnika planujesz dopiero na wiosnę? Siew trawy bądź rozkładanie trawnika czasem lepiej przenieść na następny rok lecz część prac, zalecamy wykonać jesienią, by móc jak najszybciej cieszyć się gęstą zieloną darnią w następnym sezonie.
Zakładanie trawnika jesienią - do kiedy można wysiewać trawnik i rozkładać rolkę


Nie chcesz czekać z trawnikiem do wiosny? Realizacja jesienią jest jak najbardziej możliwa. Wysiew nasion oraz rozkładanie rolki można przeprowadzić jeszcze w październiku jeśli temperatury są sprzyjające. Do prawidłowego skiełkowania nasion potrzebujemy co najmniej 8°C, najkorzystniejsza temperatura to 14-25°C. Późny wysiew okrywa się warstwą agrowłókniny o właściwej gramaturze, która przyspiesza kiełkowanie, chroni przed chłodem i utratą wilgoci. Trawnik z rolki należy rozłożyć najpóźniej kilka dni przed przymrozkami, tak by korzenie zdążyły związać się z podłożem.

Jesienne przygotowanie gruntu


Do prac, które z pewnością warto wykonać jesienią należy przygotowanie gruntu. To jakie etapy należy uwzględnić zależą od specyfiki podłoża. Najczęściej przeprowadzanymi zabiegami jest usuwanie zanieczyszczeń po budowlanych, oraz wszelkich kamieni i karp, usuwanie chwastów, wymiana wierzchniej warstwy ziemi oraz równanie terenu. Podłoże przygotowane jesienią przed wiosennym zasiewem lub montażem trawy z rolki będzie wymagało jedynie ręcznego wyrównania. Szybko wykonany trawnik wiosną daje nam możliwość pełnego użytkowania ogrodu już na początku sezonu.


Przygotowywanie podłoża pod zakładanie trawnika. Równanie ziemi, nawożenie ziemi.
Jesienny montaż systemu nawadniającego


System automatycznego nawadniania jesteśmy w stanie montować cały rok. Dzięki temu prace ziemne można przełożyć na okres gdy nie korzystamy już z naszego ogrodu zbyt często i odrobina bałaganu nie zakłóci naszego spokoju. Zainstalowany i zasypany system jesienią czeka do wiosny na wysiew lub rozłożenie rolki. Warto przenieść montaż nawadniania na jesień by uniknąć oczekiwania na wolny termin realizacji.

Jesienne nawożenie


Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z zakładaniem trawnika należy sprawdzić zasobność gleby. Jeśli podłoże posiada nieodpowiednie pH ulepszanie najlepiej wykonać jesienią by poziom wyrównał się podczas zimy. Nawożenie makro i mikroelementami przeprowadzone na koniec sezonu również jest dobrą decyzją. Zabiegi te najlepiej wykonać podczas prac związanych z przygotowaniem podłoża.


NAwożenie ziemi pod trawnik. Nawóz rozsypany na podłożu.
Jesienne nasadzenia żywopłotu


Rośliny uprawiane w doniczkach z powodzeniem można sadzić aż do przymrozków. Nasadzenia żywopłotowe to kolejny z etapów, który można przeprowadzić przed zimą, i który przybliży ogród do docelowego wyglądu. Zarówno gatunki liściaste jak grab oraz iglaste jak cis czy tuja są gotowe do wysadzenia właśnie jesienią. Wraz z obsadzaniem ogrodu warto także wykonać montaż obrzeża trawnikowego, maty antychwastowej oraz kory lub żwiru ozdobnego. Te prace wpływają znacząco na efekt wizualny oraz ułatwiają późniejszą pielęgnację.
Planujesz przyszły sezon spędzić na gęstej, zielonej trawie w swoim ogrodzie? Postaw na częściową realizację prac już w nadchodzącym czasie. Oferujemy przygotowanie podłoża, montaż siatki na krety, montaż systemu nawadniającego, oraz nasadzenia jak również wiosenny zasiew trawnika lub montaż rolki. Jesteś ciekaw kosztów? Wypełnij formularz wyceny na naszej stronie Czas na Trawnik.


Comments


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page