top of page

A może łąka kwietna? Kolorowa alternatywa dla wszechobecnych trawników.
Łąka kwietna - tworzy unikalny, przyjemny, sielankowy nastrój w ogrodzie. Jednakże nie tylko aspekt wizualny jest jej wielkim atutem. Ekonomiczne utrzymanie i niski koszt realizacji przekonają tych, którzy nie tylko chcą estetycznie ale i rozsądnie zagospodarować przestrzeń ogrodu.

Zalety łąki kwietnej


Naczelną zaletą łąki kwietniej jest jej niepowtarzalny wygląd. Kwiaty rozkwitają i przekwitają w niej bez końca. Raz czerwieni się od maków, by za za kilka dni zmienić oblicze dzięki niebieskim chabrom. Łąka kwietna staje się domem i bufetem dla wielu bardzo istotnych owadów, głównie zapylaczy, których w zastraszającym tempie zaczyna brakować. Wszyscy, którym nie jest obojętny stan środowiska będą wniebowzięci mogąc przyczynić się do polepszenia go w tak prosty sposób.


Łąki kwietniej nie trzeba podlewać, systematycznie kosić, nawozić i dosiewać. Ubywa wiele zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych przy tradycyjnym trawniku. Najczęściej właściciele łąki kwietnej pozostawiają niewielką przestrzeń w pobliżu domu na tradycyjny trawnik, w którym montuje się system nawadniający. Łąka kwietna radzi sobie sama. Jest to znacząca oszczędność na instalacji, oszczędza się również wodę. Koszenie łąki odbywa się 1- lub 2-razy zaś trawnik jest koszony raz na tydzień! Właściwie skoszona i pozostawiona do samo wysiania łąka nie wymaga specjalnych dosiewów.


Łąka kwietnia nie potrzebuje tak pieczołowicie przygotowanego podłoża jak trawnik. Zaoszczędzenie czasu i materiałów na równaniu, wymianie gleby i nawożeniu korzystnie przekłada się na cenę realizacji.


łąka kwietna w ogrodzie. Trawnik i łąka kwietna.
Łąka kwietna w dużym czy małym ogrodzie?


Łąkę kwietną polecamy wszystkim posiadaczom dużych ogrodów, głównie ze względu na skalę oszczędności względem typowego trawnika oraz efekt wizualny jaki daje duża połać łąki. Nie oznacza to jednak, że mniejsze ogrody muszą zrezygnować z pomysłu na malowniczą łąkę. W nich również można zagospodarować przestrzeń na kwitnący zieleniec. Właściwie łąkę kwietną można założyć nawet w doniczce!

Kiedy wysiewa się łąkę kwietną i jaką mieszanką?


Najlepszym terminem wysiewu łąki jest początek wiosny oraz jesień, Latem wysiew jest możliwy, ale ze względu na wysokie temperatury wymaga nawadniania do momentu wschodu nasion. Na intensywność wschodu i przyjęcie się nasion duże znaczenie ma odpowiednia technika siewu oraz właściwe dobranie mieszanki. Dostępnych jest wiele mieszanek łąkowych. Jedne mogą być dedykowane na suche, jałowe i słoneczne stanowiska, zaś inne nadają się do bardziej zasobnych ciężkich gleb. Najważniejsza jest prawidłowa identyfikacja stanowiska, na którym założymy łąkę. Działka może być na tyle zróżnicowana, że będzie wymagała doboru kilku mieszanek.


Marzysz o kolorowej łące ale obawiasz się, że niewłaściwie przeprowadzisz obsiew? W Czas na Trawnik przeprowadzimy wszystkie niezbędne prace by efekt końcowy był zachwycający. Teraz jest odpowiedni czas na realizację łąki kwietnej. Nie czekaj i poproś wycenę!


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page