top of page

Ogród bezobsługowy. Ale czy taki ogród w ogóle istnieje? Rozwiejemy Twoje wątpliwości
Czas - jedna z najcenniejszych rzeczy. Pracujemy od rana do wieczora, zawozimy dzieci do przedszkola, szkoły, na dodatkowe zajęcia, mamy mnóstwo różnych zobowiązań. CZAS nie jest z gumy. Gdy już mamy go trochę dla siebie, chcemy pobyć z bliskimi, zaszyć wśród natury lub usiąść wygodnie w fotelu i złapać chwilę oddechu. A co, jeśli mamy kawałek zieleni i chcielibyśmy się nim cieszyć, korzystać z jego darów, ale brakuje nam czasu na jego utrzymanie?

Zachęcająco brzmi słowo bezobsługowy... ale czy ogród może taki być?


Oczywiście, że TAK ... o ile nie bierzemy tego zbyt dosłownie. Zamykając oczy i myśląc o ogrodzie widzimy piękne kolorowe rośliny, soczystą zieleń, trawnik, po którym możemy chodzić boso. Wszystko to jest tak piękne... ale nie realne gdy ogród jest pozostawiony sam sobie. Stawiając na ogród bezobsługowy musimy pójść na pewne kompromisy, które uproszczą formę ogrodu i utrzymają go w świetnej kondycji. Skomplikowane rabaty wypełnione po brzegi roślinnością to jeden wielki CHAOS. Takie miejsca wymagają stałej pielęgnacji, kontroli rozrostu roślin i odchwaszczania. Trawnik podlewany i koszony nie regularnie obrośnie chwastami i obniży walory naszego kawałka terenu. W ogrodzie samoobsługowym ogród jest wykonywany z myślą o prostocie, jakości, minimalizacji i automatyzacji pielęgnacji. Ogród bezobsługowy wymaga konkretnych rozwiązań. Zatem, jak uzyskać piękny ogród wkładając w niego minimum pracy?


Gęsty, zielony żywopłot. Równomierny trawnik.
Powierzchnia działki, im mniejsza, tym mniej pracy


Jeśli zastanawiasz się jaką działkę wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie taka o niewielkiej powierzchni. Jest tak jak z domem, im większy, tym więcej czasu musimy poświęcić na jego sprzątanie, a tym samym nasz cenny czas się kurczy. Jeśli jesteś właścicielem dużej posesji nie martw się! Poniżej przedstawimy rozwiązania, które usprawnią pielęgnację również na wielkoobszarowych ogrodach.

Roślinność, która nie przysporzy problemów


Wybierając rośliny do ogrodu samoobsługowego sprawdzi się zasada „less is more”. Im mniejsza różnorodność i mniej rabat, tym łatwiej będzie nad tym zapanować. Bardzo dobrze sprawdzą się gatunki iglaste i zimozielone w szczególności nasadzenia żywopłotowe. Nie potrzebują zbyt dużo uwagi, corocznego cięcia i nie zrzucają liści na zimę – pozbywamy się problemu corocznego sprzątania liści. Ale też takie, które zadarnią powierzchnię, ograniczając skutecznie rozwój chwastów. Jeśli chcielibyśmy wprowadzić nieco koloru i nadać charakteru naszemu ogrodowi możemy pokusić się o posadzenie bylin i traw ozdobnych jednak muszą, być one tylko akcentem, gdyż są bardziej wymagające.

Mata antychwastowa i siatka na krety - obród bez nieproszonych gości


Do ograniczenia rozrostu chwastów w miejscach rabat świetnie sprawdzi się agrowłóknina o odpowiedniej gramaturze. Warto posadzić rośliny zadarniające, które pokryją gęsto powierzchnię i dodatkowo ją zabezpieczą. Agrowłókninę obsypuje się korą lub żwirem ozdobnym.


Chcesz by krety wyniosły się i unikały twojego trawnika? Najlepszym rozwiązaniem jest montaż siatki na krety. Elastyczna siatka ułożona kilka centymetrów pod trawnikiem skutecznie powstrzymuje krety przed tworzeniem nieestetycznych kretowisk.


Zakładanie trawnika w rolce. Trawnik z rolki. Gęsta, zielona darń. Układanie siatki na krety.
Nawóz długodziałający, system nawadniania i robot koszący - inteligentne rozwiązania pielęgnujące trawnik

Trawnik to jeden z ważniejszych elementów ogrodu. Na nic się zda piękna rabata przy zaniedbanym trawniku. Piękna darń wymaga odpowiedniej pielęgnacji, systematycznego nawadniania i nawożenia. Natomiast istnieją sposoby, aby ułatwić sobie jego opiekę. Na rynku istnieją mieszanki traw o powolnym wzroście, przez co zmniejszymy ilości strzyżeń. Do nawożenia używamy środków długodziałających, czyli takich, które uwalniają się stopniowo, przez co nie trzeba tak często powtarzać tego procesu.


Piękna, zielona darń potrzebuje również systematycznego nawadniania, tutaj z pomocą przychodzą automatyczne systemy. Dzięki nim nasz trawnik będzie równomiernie zaopatrzony w wodę, co jest niezwykle ważne w jego pielęgnacji.


Rozwój technologii również pomaga nam zaoszczędzić czas podczas strzyżenia trawnika. Na rynku jest wiele różnych urządzeń ułatwiających jego koszenie, np. roboty koszące. Są one w pełni zmechanizowane, posiadają czujniki, dzięki którym omijają przeszkody i tym samym są bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Większość z nich jest niezwykle cicha, tak więc podczas ich pracy możemy spokojnie delektować się chwilą dla siebie.

Bezobsługowy ogród również potrzebuje pielęgnacji. Jest ona jednak ograniczona do minimum. Zleć nam wykonanie ogrodu bezobsługowego oraz niezbędną wiosenną i jesienną pielęgnację taką jak wertykulacja czy areacja. Oddając ogród w nasze ręce ominie Cię praca w ogrodzie.

Commentaires


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page