top of page

System nawadniania, trawnik, siatka na krety, żywopłot, robot koszący - podstawy w nowym ogrodzie.

Zaktualizowano: 11 lip 2022


Nareszcie zakończył się etap wykańczania domu. Teraz cała uwaga przenosi się na zewnątrz, a tam sterty pozostałości po budowie, błoto oraz chwasty. Najszybszym sposobem na uporządkowanie przestrzeni jest założenie trawnika oraz obsadzenie działki żywopłotem. Sprawdź czego nie powinieneś pomiąć. Ogród szybko i praktycznie.
Instalacja systemu nawadniającego trawnik i żywopłot


Chcesz jak najszybciej cieszyć się zieloną murawą, dlatego rezygnujesz z montażu systemu nawadniającego? Radzimy nie pomijać tego etapu podczas zakładania nowego trawnika. Realizacja trawnika bez systemu skończy się zaledwie kilka dni szybciej (prosty system można wykonać nawet w jeden dzień!), a jakość trawnika znacząco ucierpi. Trawnik bez automatycznego nawadniania będzie wymagał częstego ręcznego podlewania. Podlewanie wężem ogrodowym nigdy nie będzie tak równomierne i oszczędne co system nawadniający.

Instalacja oświetlenia


Przed założeniem trawnika warto rozważyć rozłożenie instalacji oświetlenia ogrodu. Jeśli nie decydujemy się na montaż od razu, warto zakopać w ziemi specjalne przepusty, którymi w przyszłości będzie można przeprowadzić przewody bez konieczności przekopywania ogrodu na nowo.

Siatka przeciw kretom


Pozbycie się kreta z ogrodu to nie lada wyzwanie. Wszelkie straszaki działają doraźnie i nie dają 100% skuteczności. Najlepszym sposobem na pozbycie się kreta lub zapobiegnięcie jego pojawieniu jest siatka na krety. Plastikowa elastyczna siatka ułożona kilka centymetrów pod ziemią skutecznie zniechęca krety do tworzenia kopców na trawniku. Nawet jeśli w twojej okolicy nie pojawiają się kretowiska, zalecamy montaż! Przy nowo zakładanych trawnikach jest to nie skomplikowany i szybki etap.


Kretowisko w trawniku. Zakładanie siatki na krety. Nowy trawnik.
Zakładanie trawnika z rolki lub trawnika z siewu


Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, najlepszą opcją jest trawa z rolki. W przypadku mniejszych powierzchni trawa jest ułożona już w jeden dzień, a po dwóch tygodniach można z niej zacząć korzystać. Ekonomiczną opcją jest wykonanie trawnika z siewu. Wymaga on odrobiny cierpliwości, ponieważ na wzrost trawy trzeba poczekać do dwóch miesięcy, a intensywne użytkowanie najlepiej przełożyć na następny sezon. Przy odpowiednim doborze mieszanki trawnik z siewu nie odbiega gęstością i witalnością od trawy w rolce. W obu przypadkach za jakość i ukorzenienie odpowiada przygotowanie gleby i systematyczne podlewanie. By trawnik miał jak najlepsze warunki wzrostu zalecamy założenie systemu nawadniania.


Zakładanie trawnika z rolki. Trawa z rolki. Zakładanie nowego trawnika. Gęsta i zielona darń.
Zakładanie żywopłotu liściastego lub żywopłotu iglastego


Sposobem na zakrycie nieestetycznego ogrodzenia, stworzenie intymnej przestrzeni w ogrodzie, szybkie, ekonomiczne i eleganckie wykończenie granicy działki jest stworzenie pasa zieleni żywopłotowej. Najpopularniejszym gatunkiem jest tuja, jeśli nie jesteś miłośnikiem tego gatunku mamy w swojej ofercie cisy (w tym odmiany nie wytwarzające owoców z trującymi nasionami), jałowce, oraz liściaste buki i graby. Grab jest idealną opcją dla osób, które chcą być osłonięte również przez zimę ale nie przepadają za iglakami. Liście grabu jesienią brązowieją lecz opadają dopiero wiosną tuż przez rozwinięciem się nowych. Linię żywopłotu najczęściej tworzy się z kostki lub ekobordu, który prawidłowo zamontowany jest praktycznie niewidoczny. Przestrzeń pod roślinami matuje się antychwastową agrowłókniną, a następnie obsypuje korą lub żwirem ozdobnym.


Żywopłot liściasty i iglasty. Zakładanie gęstego zielonego żywopłotu. Zielona granica działki.
Automatyczny robot koszący


Roboty koszące stają się podstawowym narzędziem pielęgnacji ogrodu. Automatyzacja zabiegu koszenia pozbawia nas w zupełności konieczności ręcznego koszenia i kłopotliwej utylizacji pokosu. Bez problemu można wybrać się na wakacje lub zwyczajnie wyspać w sobotni poranek, a trawnik dba o siebie sam! Montaż robota koszącego odbywa się szybko, a na rynku dostępnych jest wiele modeli w rozsądnych cenach. W Czas na Trawnik montujemy oraz dobieramy sprzęt dostosowany idealnie pod trawnik, na którym przyjdzie mu pracować.
Jeśli zależy Ci na szybkim, praktycznym i estetycznym wykończeniu ogrodu skontaktuj się z nami. W Czas na Trawnik zadbamy o najważniejsze kwestie i wydobędziemy piękno Twojego ogrodu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Guest
Jul 19, 2022

Mam większość z wymienionych udogodnień i faktycznie skracają czas pracy w ogrodzie

Like
  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page