top of page

Trawnik z siewu jak z katalogu. Czy to możliwe? Oczywiście! Warto jednak pamiętać o kilku aspektach.


Istnieje wiele możliwości urządzania przydomowych trawników. Najczęściej stanowią użytkową część ogrodu ale mogą być również dekoracyjne lub sportowe. Należy pamiętać, że sposób użytkowania ma ogromny wpływ na to jakiego rodzaju nasiona zostaną zastosowane do wysiewu wymarzonego zielonego zakątka. Jak dobrać odpowiednią mieszankę? Kiedy zakładać trawnik z siewu?
Wybór odpowiedniego materiału siewnego, czyli nieoczywista oczywistość przy zakładaniu trawnika z siewu


Tak jak w większości przypadków, tak i podczas zakładania trawnika, końcowa jakość zależy od poszczególnych etapów pracy. Jednak ani przygotowanie podłoża, ani wszelkie późniejsze zabiegi pielęgnacyjne nie uratują naszego trawnika jeśli dokonamy niewłaściwego wyboru materiału siewnego. Doboru odpowiednich nasion należy zatem dokonać w bardzo przemyślany sposób.


W sprzedaży dostępnych jest wiele mieszanek trawnikowych o wdzięcznych nazwach i korzystnych cenach. Jeśli trawnik ma być naszą wizytówką, nie należy kierować się tymi kryteriami. Najlepiej jeśli wybierzemy znormalizowany materiał siewny, mamy wtedy pewność, że sporządzony jest z najlepszych nasion traw. W przypadku takich mieszanek mamy dostęp do szczegółowego składu gatunkowego. Warto zwrócić uwagę na datę produkcji wybranej mieszanki bowiem po kilku latach przechowywania zdolność kiełkowania nasion spada.

Nowy trawnik z siewu. Zakładanie trawnika z siewu. Mieszanka nasion na przygotowanym podłożu pod siew.
Odpowiednia mieszanka. Co to znaczy i dlaczego wybieramy mieszanki, a nie jeden gatunek nasion?


W zakupionym worku nasion znajduje się mieszanina różnych gatunków traw. Jedne rosną szybciej, drugie rozkrzewiają się intensywniej względem reszty, kolejne będą charakteryzowały się wąskimi igiełkowatymi lub szeroki i sztywnymi źdźbłami. Producenci nasion odpowiednio łącząc cechy poszczególnych gatunków traw i tworzą mieszanki dopasowane do miejsc w których będą rosły. W znormalizowanych mieszankach nasion poszczególne gatunki traw uzupełniają się i wspólnie tworzą zdrową murawę. Można więc uznać, że odpowiedni dobór gatunków zapewnia ich wzajemną współpracę po wysiewie.

Czym więc kierować się przy wyborze mieszanki nasion?


Należy wystrzegać się kupna najtańszych mieszanek! Udział nasion w całkowitych kosztach założenia trawnika to zazwyczaj 5%. Nie warto oszczędzać. Wybór złego materiału siewnego będzie pokutować przez lata. Najtańsze mieszanki to problem większego zanieczyszczenia nasionami chwastów. Kupując droższe mieszanki traw mamy pewność, że niepożądane nasiona zostały odseparowane. Oczywistym faktem powinno być też to, aby nie kierować się zdjęciami pięknego trawnika na opakowaniu.


Najlepiej wybrać mieszankę znanej renomowanej firmy, rekomendowanej przez osoby które stosowały dany produkt. W Czas na Trawnik posiadamy spore doświadczenie w tym temacie. Oczywiście można samemu zapoznać się z właściwościami odmian znajdującymi się w mieszance. W Polsce jest zarejestrowanych około 150 odmian traw dostosowanych do naszych warunków klimatycznych.

Kiełkujące nasiona traw na przygotowanym podłożu. Nowy gęsty trawnik z siewu. Zakładanie nowego trawnika.
Odpowiedni termin siewu. Kiedy zacząć zakładanie trawnika?


Nasiona traw do efektywnego kiełkowania potrzebują odpowiednich warunków pogodowych, zwłaszcza temperaturowych zarówno gleby jak i powietrza. Siew nie powinien więc odbywać się w przypadkowym terminie, temperatura nie powinna być niższa niż 8°C. Gleba jest już wtedy odpowiednio nagrzana i po odpowiednim jej przygotowaniu gotowa na wysiew. Siew trawnika można przeprowadzać od wiosny do jesieni. Z doświadczenia wiemy, że najkorzystniejszy termin wysiewu trawnika bez systemu nawadniającego przypada na kwiecień/ maj oraz wrzesień/październik.
Wbrew powszechnemu przekonaniu trawniki są bardzo wymagającym elementem ogrodu. By nie straciły na wyglądzie należy systematycznie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne takie jak nawożenie, wertykulacja czy aeracja. W Czas na Trawnik oferujemy kompleksowe usługi od przygotowania podłoża i zakładania trawnika po późniejszą pielęgnację. Nie czekaj i już teraz umów termin wysiewu swojego wymarzonego trawnika!Gęsty trawnik z siewu. Zakładanie nowego trawnika.

Commenti


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page