top of page

Zakładanie trawnika z siewu - czy to już czas? Jaką mieszankę nasion wybrać?


Trawniki stanowią najczęściej użytkową część ogrodu i wbrew powszechnemu przekonaniu są wymagające. Jednak konieczność częstych zabiegów pielęgnacyjnych znacząco się zwiększa, gdy zastosowana mieszanka nasion jest niewłaściwie dobrana do stanowiska. Planowany sposób użytkowania, rodzaj podłoża, nasłonecznienie i wilgotność gleby mają pierwszorzędny wpływ na to jakiego rodzaju nasiona zostaną zastosowane do wysiewu.
Wybór mieszanki nasion, czyli nieoczywista oczywistość przy zakładaniu trawnika z siewu.


Tak jak w większości przypadków, tak i podczas zakładania trawnika, końcowa jakość zależy od poszczególnych etapów pracy. Jednak ani przygotowanie podłoża, ani wszelkie późniejsze zabiegi pielęgnacyjne nie będą miały większego wpływu na jakość trawnika, jeśli dokonamy złego wyboru materiału siewnego. Doboru nasion należy dokonać w bardzo przemyślany sposób.


W sprzedaży dostępnych jest wiele mieszanek trawnikowych o wdzięcznych nazwach i korzystnych cenach. Lecz jeśli trawnik ma być naszą wizytówką, nie należy kierować się tymi kryteriami. Najlepiej jeśli wybierzemy znormalizowany materiał siewny, mamy wtedy pewność, że sporządzony jest z najlepszych nasion traw. Ponad to w przypadku takich mieszanek mamy dostęp do szczegółowego składu gatunkowego. Warto zwrócić uwagę na datę produkcji wybranej mieszanki bowiem po kilku latach przechowywania zdolność kiełkowania nasion spada.


Zakładanie trawnika z siewu. Wysiew nasion traw. Zakładanie towego trawnika. Przygotowanie ziemi, podłoża pod wysiew. Nasiona traw na przygotowanym podłożu.
Co to znaczy odpowiednia mieszanka i dlaczego wybieramy mieszanki, a nie jeden gatunek nasion ?


W zakupionym przez nas worku nasion znajduje się mieszanina różnych gatunków traw. Jedne rosną szybciej, drugie rozkrzewiają się intensywniej względem reszty, kolejne będą charakteryzowały się wąskimi igiełkowatymi lub szerokimi i sztywnymi źdźbłami. Producenci nasion odpowiednio łączą cechy poszczególnych gatunków traw, tworząc mieszanki dopasowane do miejsc, w których będą rosły. W znormalizowanych mieszankach nasion poszczególne gatunki traw uzupełniają się i wspólnie tworzą zdrową murawę. Można więc uznać, że odpowiedni dobór gatunków zapewnia ich wzajemną współpracę po wysiewie.


Czym więc kierować się przy wyborze? Należy wystrzegać się kupna najtańszych mieszanek. Udział nasion w całkowitych kosztach założenia trawnika to zazwyczaj 5%. Nie warto oszczędzać. Wybór złego materiału siewnego będzie pokutować przez lata. Najtańsze mieszanki to problem większego zanieczyszczenia nasionami chwastów. Kupując droższe mieszanki traw mamy pewność, że niepożądane nasiona zostały odseparowane. Oczywistym faktem powinno być też to, by nie kierować się zdjęciami pięknego trawnika na opakowaniu. Najlepiej wybrać mieszankę znanej renomowanej firmy, rekomendowanej przez osoby, które stosowały dany produkt. Oczywiście możemy również sami zapoznać się z właściwościami odmian znajdującymi się w mieszance. W Polsce jest zarejestrowanych około 150 odmian traw dostosowanych do naszych warunków klimatycznych. W Czas na Trawnik wykonujemy niezbędne badania glebowe, na podstawie których dobieramy mieszankę najwyższej jakości.Gęsty trawnik z siewu. Wysiew nasion traw. Gęsta, zielona murawa. Trawnik w ogrodzie.Odpowiedni termin siewu nasion traw, kiedy zacząć prace aby wysiew trawnika miał sens?


Nasiona traw do efektywnego kiełkowania potrzebują odpowiednich warunków pogodowych, zwłaszcza temperaturowych (zarówno gleby jak i powietrza). Siew nie powinien więc odbywać się w przypadkowym terminie, temperatura nie powinna być niższa niż 8°C. Z doświadczenia wynika, że najkorzystniejszy termin wysiewu przypada na połowę kwietnia i przełom maja. Gleba jest już wtedy odpowiednio nagrzana i po odpowiednim jej przygotowaniu gotowa na wysiew.
Zatem nadszedł już Czas na Trawnik! Nie czekaj i umów termin wysiewu swojej wymarzonej murawy!
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page