top of page

Trawnik z rolki. I nigdy dotąd ogród nie powstawał tak szybko!


Z natury jesteśmy niecierpliwi dlatego nie dziwi nas, że inwestorzy z utęsknieniem wyczekują, aż ich ogród zacznie się zielenić i nabierać kształtów. Taki efekt w jeden dzień? Owszem - za sprawą trawnika z rolki.

Trawnik z rolki - jaki czas montażu?


Trawa z rolki jest niezwykle żywotną darnią pod warunkiem, że nie pozostaje w zwinięciu zbyt długo. Dostarczone palety z rolkami najlepiej rozłożyć w jeden dzień, jeśli nie jest gorąco i słonecznie podlaną trawę można ułożyć również drugiego dnia. Krótki czas montażu wymaga wielu rąk do pracy by zdążyć z zadaniem. Każdy rulon osiąga wagę 20kg, dlatego montaż w pojedynkę może skończyć się silnym bólem pleców! Ekipa taka jak my, która nie raz mierzyła się z tematem rozkładania rolki, wykona to sprawnie i szybko. Jeśli podłoże pod rolkę jest odpowiednio przygotowane, małe i średnie ogrody mogą zyskać trawnik w jeden dzień!


Palety z trawą w rolce. Gęsta trawa w rolce.Rolka rolce nie równa - jakość najważniejsza!


Widzieliśmy już wiele trawników z rolki, które wymagały naszej pomocy, drobnej naprawy lub nawet wymiany. Złe przyjęcie się trawy wiązało się głównie z brakiem odpowiedniego nawadniania w okresie ukorzeniania, zbyt dużymi przerwami między rolkami jakie pozostawili poprzedni wykonawcy podczas montażu, jak również złą kondycją darni z plantacji. Niestety na rolkę złej jakości nie ma rady. Zbyt płytkie, zbyt głębokie lub nierówne cięcie, niewłaściwa mieszanka nasion, przesuszenie lub zainfekowanie chorobami - tego należy się wystrzegać! Inwestorom często brakuje doświadczenia w identyfikacji jakości materiału jaki otrzymują, gdy kupują rolkę na własną rękę zwykle pierwszy raz. Nie ryzykuj i zleć montaż naszej ekipie. Otrzymamy rolkę dobrej jakości z pewnego źródła i ułożymy ją jak należy!

Przygotowanie podłoża pod rolkę


To jak przygotowane zostało podłoże pod trawnik z rolki ma kolosalne znaczenie przy ukorzenianiu się darni. Najważniejsze by gleba była odpowiednio zasilona nawozami, spulchniona i wyrównana. Twarde klepisko to ciężkie zadanie dla korzeni, które muszą się w nie wczepić. Dlatego grunt warto poddać zabiegom spulchniania glebogryzarką separacyjną. Odpowiednie spadki odprowadzające nadmiar wody, i wyrównany teren bez niecek umożliwi właściwe dociśnięcie darni do podłoża.


Zakładanie trawnika. Przygotowanie gleby. Wałowanie podłoża.Trawnik z rolki i system nawadniający to idealne połączenie!


Trawnik z rolki po ułożeniu potrzebuje odpowiedniej ilości wody, która obciąży darń, dociskając ją do ziemi oraz pobudzi do ukorzeniania. W pierwszych tygodniach woda musi być dostarczana systematycznie - nie można dopuścić do przesuszenia. Przeschnięta darń kurczy się i wypacza, a między pasami z rolek powstają nieestetyczne szczeliny.

Jeśli posiadamy wystarczająco dużo czasu by podlewać ręcznie jest to pewne rozwiązanie, jednak nic nie zastąpi systemu nawadniającego. System nawadniania dostarczy wodę równomiernie, w każde miejsce trawnika. Stawiając na system unikamy konieczności wczesnego wstawania (w dzień parowanie jest zbyt duże by podlewać trawnik) oraz nie depczemy i nie uszkadzamy świeżo ułożonej trawy. System świetnie się sprawdza podczas pierwszych tygodni po założeniu trawnika jak również w dalszej perspektywie. O tym jakie znaczenie dla trawnika ma nawadnianie pisaliśmy tutaj >.
Udany montaż trawy rolki


Układanie trawy z rolki wydaje się być proste. Jednak jest kilka warunków, o których trzeba pamiętać. Jak już wspomnieliśmy podłoże musi być przygotowane tak by ułatwić rolce ukorzenienie się w nim. Mając rolkę wysokiej jakości przystępujemy do układania. Rozwijając poszczególne rolki układamy je na zakładkę z sąsiadującymi i mocno dociskamy do siebie. Po ułożeniu całość należy docisnąć wałem do podłoża i solidnie podlać. Nadmiary trawy odcinamy specjalnym ostrym i zdezynfekowanym nożem. Po ułożonym trawniku nie spacerujemy! Na użytkowanie najlepiej poczekać ok. 2 tygodnie gdy trawa silnie zwiąże się z podłożem.
Czeka Cię wymiana lub założenie trawnika? Może właśnie trawa z rolki to najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu. Zadzwoń lub wypełnij formularz na naszej stronie Czas na Trawnik, a otrzymasz szybką wycenę realizacji. Postaw na ekspresowy trawnik i bezobsługowy ogród w naszym wykonaniu!
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


  • Facebook Czas na trawnik
bottom of page